Z dzieciństwa pamiętam

Projekt opierający się na artystycznym wykorzystaniu niedawno ponownie odkrytych kaset video z dzieciństwa. Próba poruszenia wątków wspomnień, pamięci oraz zapominania, nostalgii czy dzieciństwa w lekki sposób za pomocą łatwych zabiegów w programach do edycji video.

Pola Kornecka

W projekcie na semestr letni postanowiłam kontynuować i rozszerzyć pomysły, które pojawiły się w zadaniach z semestru zimowego. Zależało mi na utrzymaniu podobnego, nieco dziwnego i trochę kiczowatego nastroju, który łączył poprzednie prace. 


W przerwie międzysemestralnej udało mi się wspólne z rodziną odgrzebać stare kasety VHS z mojego dzieciństwa i po raz pierwszy od wielu lat je obejrzeć. Było to bardzo ciekawe doświadczenie móc zobaczyć nagrane wspomnienia moich rodziców, takie jak np. chwile po narodzinach moich czy mojej siostry, oraz nasze pierwsze lata życia, których żadna z nas oczywiście nie pamięta. Nagrania ta wydały mi się dobrym pretekstem do kontynuacji zabawy z obróbką video, tym razem poruszając tematy, które już od jakiegoś czasu mocno mnie interesują czyli kwestie wspomnień, pamięci i zapominania oraz tematyka dzieciństwa i nostalgii za tym beztroskim okresem życia. Wątki te wydają się interesujące zwłaszcza w obliczu wchodzenia w dorosłe życie pełne odpowiedzialności i obowiązków w dosyć niepewnych czasach biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną. 

W efekcie rozmyślań nad tymi tematami powstała seria krótkich video, w których powielam często te same nagrania, nieznacznie je zmieniając, przyśpieszając, spowalniając lub nakładając na siebie i dodając do nich kiczowate „efekty specjalne”, które tworzą dziecinny, amatorski nastroju. Zabiegi te mają na celu zobrazować moje przekonanie że możemy wielokrotnie i na różne sposoby analizować dane wspomnienia, możemy próbować spojrzeć na nie z perspektywy innych osób, ale nigdy nie uda nam się w pełni do nich wrócić lub w pełni je zrozumieć.